Laring Mérnöki Iroda 1113 Budapest, Nagyszőlős utca 9. | Tel/fax: 1-466-5412; 1-386-4547 | e-mail:

AISIN-Toyota gázmotoros VRV rendszer vs. atmoszférikus kazán

Régóta szerettük volna már mérési adatokkal igazolni az AISIN-Toyota gázmotoros hőszivattyú hatékonyságát. Tulajdonképpen már lett volna alkalom az energiahatékonyság demonstrálására, de nem tartottam kellően megkérdőjelezhetetlennek és támadhatatlannak az összehasonlítást. Két, egymástól 3 km távolságra fekvő családi ház gázfelhasználását vetettem volna össze. A kisebbik, 200 m2-es épület hagyományos, de jó minőségű hűtő-fűtő rendszerrel (atmoszférikus kazán – folyadékhűtő), a nagyobbik, 450 m2-es, AISIN- Toyota gázmotoros hőszivattyúval rendelkezik. Az épületek szerkezete nagyon hasonló, a hőátbocsátási tényezőket és az üvegezett felületek arányát illetően egyaránt. A hőleadó hálózat szinte azonos, mindkét ház esetében találunk padlófűtési (nappali, konyha, garázs, fürdő), radiátoros (fürdő, lépcsőház) és fan-coilos (szobák, hálók) köröket. Megkockáztatom, hogy a fogyasztói szokások sem térnek el egymástól túlságosan, mert a két épület ugyanannak a családnak a tulajdona. A két családi ház gázszámlái rendre 10%-os különbségen belül vannak egymáshoz képest, annak ellenére, hogy több mint kétszeres a különbség a fűtött térfogatban.

Sokkal hitelesebb képet mutatnak azonban a REGIO, országos üzlethálózattal rendelkező játék nagykereskedés XI. kerületi áruházának eredményei. A REGIO tulajdonosa azzal a kéréssel kereste meg cégünket, hogy szeretné modernizálni meglévő radiátoros fűtési rendszerét, amelyet három atmoszférikus gázkazán lát el hőenergiával, valamint szeretné megoldani az áruház gazdaságos hűtését és frisslevegő-ellátását.
Nagyon örültünk a megkeresésnek, mivel eddig kizárólag új építésű ingatlanokba telepítettük rendszerünket, és így a felkérés által alkalmunk nyílt az AISIN-Toyota gázmotoros hőszivattyú és a kazános rendszer pontosabb összehasonlítására.
Az áruház adatai:
– Alapterület: 1567 m2
– Fűtött térfogat: 6940 m3
– Hőveszteség: 241 kW
– Hőterhelés: 133 kW

Az áruház három átjárható csarnokból áll, amelyek szerkezete és belmagassága eltérő. Ami közös bennük, hogy mindhárom épületrész polcrendszerekkel van felszerelve a lehető legjobb helykihasználás érdekében. Ez a körülmény kizárta, hogy oldalfalra szerelt hőleadókkal lássuk el a fűtési és hűtési igényeket, ezért a légcsatornázható beltéri egységek mellett döntöttünk.
Az áruház hűtését és hőellátását 3 db AISIN-Toyota AXGP710D1NF földgáz üzemű, gázmotoros hőszivattyú és 11 db DAIKIN FXMQ200M emelt nyomású, VRV(III) légcsatornázható beltéri egység látja el. A légtechnikai rendszerbe segédenergia nélküli, változó geometriájú anemosztátokat terveztünk, hogy a fűtés és hűtés hatékonysága egyaránt magas fokú legyen. Ezek az anemosztátok fűtési üzemben vertikális, hűtéskor pedig horizontális befúvást valósítanak meg, aminek révén elkerülhető a nagy belmagasságú csarnokok felső szekcióinak akár 5 °C-os túlfűtése és a hűtési diszkomfort-érzet kialakulása.

Sajnos a hőpatronos befúvókat és a hővisszanyerős VAM frisslevegő-modulokat nem rendelték meg, pedig ezek beépítése még tovább növelhetné a rendszer hatékonyságát és az energiamegtakarítás mértékét. Szintén ront az eredményeken, hogy az „A” csarnok feletti, tetőtéri irodákat továbbra is az egyik régi kazán fűti, amelynek teljesítménye több mint kétszerese az irodák hőveszteségének – mint ismeretes, az atmoszférikus kazán hatásfoka részterhelésen erősen romlik – és a korábbi állapothoz képest a friss levegő felfűtése is többlet energiaigényt jelent úgy is, hogy a szellőztetés szakaszos üzemű. Az eredmények mindezekkel együtt is magukért beszélnek. A REGIO vezetősége rendelkezésemre bocsátotta a gázszámlákat 2005-ig visszamenőleg, amelyekben az 1. táblázatban bemutatott gázfogyasztási adatok szerepelnek.
Az elmúlt évi extrém enyhe tél miatt az összehasonlítást 2005-2006 telének adataival végeztem. A számlaidőszakok rendszertelensége miatt nehéz volt olyan időintervallumot kiválasztani, amelynek kezdete és vége mindkét év számláiban egyaránt szerepel.

A közelgő hűtési szezonra figyelemmel a továbbiakban vizsgáljuk meg, hogy milyen költséggel állítjuk elő a hideg energiát az AISIN-Toyota VRV rendszerrel és egy hagyományos megoldással, folyadékhűtővel, a REGIO által megadott jelenlegi energia-árszintekből kiindulva!

1 kWh (Aisin-Toyota) = 6,08 Ft + ÁFA
1 kWh (folyadékhűtő) = 11,4 Ft + ÁFA

Összefoglalás

A gázfogyasztási adatokból látható, hogy a hővisszanyerő nélküli frisslevegő-felfűtés, a nem megfelelő anemosztátok és az azonos gázmérőn lévő régi kazán ellenére is közel 30%-os megtakarítást mutatott fel a berendezés. Belátható, hogy az eredményt negatívan befolyásoló tényezők nélkül a megtakarítás elérheti az 50%-ot, mind fűtési, mind hűtési üzemben.
Tájékoztatjuk továbbá a Tisztelt Kollégákat, hogy 2008 májusában indítjuk a Magyar Mérnöki Kamara által akkreditált, díjmentes tervezői konferenciánkat és előadássorozatunkat, amelynek keretében bővebb információhoz juthatnak az AISIN-Toyota gázmotoros hőszivattyúról és betervezésének feltételeiről, valamint egy üzemlátogatás során működés köz- ben is megtekinthetik a terméket. Kérem, hogy részvételi szándékukat az info@aisin.hu címen jelezzék!

Kapcsolódó hivatkozások:

    Nyomtatott sajtó